Snimanje zuba kod dece u stomatološkoj ordinaciji

Snimanje zuba igra važnu ulogu u dijagnostici različitih oboljenja usta i zuba, kako odraslih pacijenata, tako i dece. U ovom vodiču za roditelje ćemo odgovoriti na najčešća pitanja i razjasniti sve dileme vezane za snimanje zuba kod dece, uključujući pitanja o bezbednosti, postupku, indikacijama i prevenciji određenih problema koji iziskuju snimanje zuba.

Da li je snimanje zuba kod dece bezbedno?

Mnoge promene koje se dešavaju u telu ostale bi bez adekvatne dijagnoze, a samim tim i adekvatnog lečenja, bez korišćenja rendgen dijagnostike. Međutim, budući da su deca posebno osetljiva na jonizujuće zračenje, cilj je da se izlaganje istom kod dece svede na minimum.

Korišćenjem savremene tehnologije i kvalitetne opreme za snimanje zuba, kao i adekvatnom zaštitom pacijenta postiže se značajno smanjenje količine zračenja kojem je dete izloženo.

Dakle, ako se snimanje zuba kod dece obavlja na adekvatan način i uz poštovanje odgovarajućih protokola, ono je apsolutno bezbedno i zračenje kod snimanja zuba je svedeno na minimum. Uz upotrebu savremene tehnologije, digitalnog načina snimanja, i korišćenjem zaštitne opreme nema bojazni za roditelje i male pacijente.

Šta podrazumeva ortopan za decu?

Ortopan za decu je vrsta rendgenskog snimanja koje pruža panoramski pregled obe vilice na jednom snimku. Ova metoda je korisna za praćenje razvitka zuba, dijagnostikovanje ortodontskih problema, te identifikaciju problema koji nisu vidljivi prilikom standardnog stomatološkog pregleda. Ortopan je posebno koristan kod dece starije od tri godine, kada je moguće obaviti kompletan snimak svih zuba.

Dečak u stomatološkoj ordinaciji tokom snimanja zuba

U kojim situacijama stomatolozi traže snimanje zuba kod dece?

Snimanje zuba kod dece je opravdano jedino u situacijama kada je preporučeno od strane stomatologa i kada za to postoji neka od navedenih indikacija:

  • Povrede zuba i vilica: Česte su kod male dece usled padova i udaraca.
  • Praćenje razvitka zuba i vilica: Praćenje nicanje i smene zuba.
  • Endodontsko lečenje stalnih zuba: Radi se o tzv. lečenju kanala korena.
  • Rano otkrivanje karijesa: Posebno je važno za otkrivanje karijesa između zuba koji nisu vidljivi prilikom standardnog pregleda.
  • Dijagnostikovanje komplikacija karijesa: Utvrđivanje dubine karijesa i odnosa sa susednim strukturama zuba.

Da li je potrebno pripremiti dete za snimanje zuba?

Kada nas pitaju roditelji, ili kada pozovu ordinaciju da zakažu snimanje, uvek im naglasimo da je psihološka priprema deteta od ključnog značaja, pogotovo ako je snimanje zuba prvi kontakt deteta sa svetom stomatologije. Zato je važno da za početak roditeljima bude jasno kako izgleda snimanje zuba kod dece.

Proces snimanja zuba kod dece sastoji se od nekoliko koraka:

  1. Psihološka priprema: Kada dete dođe sa roditeljem kod nas, sestra ili doktorka polako objasne šta će se raditi – pokažu detetu rendgensku cev i slikovito mu kažu da je to “kamera za zube“.
  2. Upotreba zaštitne opreme: Detetu stavljamo olovnu kecelju i kragnu kako bi se zaštitilo od zračenja. Korišćenje zaštitne kecelje detetu objasnimo željom da se slika samo zub, a ne i ostali delovi tela.
  3. Postavljanje deteta: Postavljamo dete u odgovarajući položaj ispred rendgen aparata.
  4. Snimanje: Tokom snimanja, dete na kratko ostaje samo u prostoriji. Ovo je situacija koja može da izazove strah kod neke dece. Zato je važno da se detetu unapred objasni da je to jako kratak ali važan deo procesa, da nema bola, pritiska ili bilo kakvog drugog negativnog osećaja.

Kada uzmemo sve ove faktore u obzir, snimanje zuba bi za dete trebalo da bude jedno zanimljivo iskustvo, koje samim tim i neke buduće posete stomatologu može učiniti lakšim.

Kako adekvatno zaštititi dete prilikom snimanja zuba?

Budući da su deca osetljivija na zračenje u poređenju sa odraslim pacijentima, njihovoj zaštiti treba posvetiti posebnu pažnju. Stoga, zaštita dece prilikom snimanja se postavlja kao imperativ! Evo kako se deca adekvatno štite prilikom snimanja zuba:

  • Upućivanje na snimanje treba da vrši samo dečiji stomatolog koji vodi računa o detetovim zubima – decu ne treba snimati “na svoju ruku”.
  • Snimanje zuba se mora obavljati apsolutno ispravnim aparatima! 
  • Obavezno je korišćenje zaštitne opreme (olovne kragne i kecelje).
  • Prilikom snimanja treba koristiti minimalno vreme izlaganja deteta zračenju, što je moguće isključivo kada se radi sa savremenom digitalnom opremom.
  • Decu do šestog meseca života ne treba snimati.

Da li uzrast deteta utiče na snimanje zuba?

Saradnja deteta prilikom snimanja zuba umnogome zavisi od uzrasta malog pacijenta.

Kod dece mlađe od 3 godine starosti često je teško uspostaviti saradnju, pa su samim tim i snimanja otežana. Zato se indikacije za snimanje u ovom uzrastu svode samo na baš neophodne, a to su najčešće traume zuba prilikom udarca, pada i sl.

Kod dece starije od 3 godine, nakon završenog rasta mlečnih zuba, moguće je obaviti kompletan snimak svih zuba uz pomoć četiri “mala snimka” ili, ukoliko je dete nesaradljivo, uz pomoć ortopan snimka.

Kod školske dece se mogu koristiti različite kombinacije snimaka, kako pojedinačnih, tako i snimci obe vilice, jer se u tom uzrastu očekuje i bolja saradnja deteta.

Kako sprečiti probleme sa zubima kod dece?

Prevencija je ključna za očuvanje zdravlja zuba kod dece. Pravilnom ishranom i negom zuba se mogu izbeći neke od gore navedenih situacija u kojima se javi potreba za snimanjem zuba, a koje se tiču pokvarenih zuba kod dece. Evo nekoliko saveta za prevenciju takvih problema:

  • Redovne stomatološke kontrole: Počevši od prvog zubića, dete bi trebalo redovno da posećuje stomatologa.
  • Pravilna oralna higijena: Decu treba učiti pravilnom pranju zuba od malih nogu.
  • Izbegavanje šećera: Unos slatkiša i zaslađenih napitaka treba ograničiti.

Nadamo se da vam je ovaj kratak tekst razbio nedoumice vezane za snimanje zuba kod dece. Za uspešno snimanje zuba uloga roditelja je važna, da razgovorom i primerom pripremite dete za predstojeće snimanje. Ostalo prepustite nama. U Centru za digitalnu stomatologiju Magic Dent raspolažemo sa najsavremenijom opremom za rendgen dijagnostiku, kako malih, tako i ortopan i 3D snimaka!

POZOVITE NAS ZA VIŠE INFORMACIJA O SNIMANJU ZUBA

Autor: Dr Maja Ajdačić

Write a comment:

*

Your email address will not be published.

© 2018 - Magic Dent - dsgn: shojke.com