-
Kolika je prosečna dužina trajanja stomatoloških intervencija?
Trajanje intervencije zavisi od vrste stomatološkog tretmana koji se izvodi. Ona najčešće ne prelazi 30 minuta, osim kod hiruških intervencija.
-
Da li su stomatološke intervencije bolne?
Stomatološke intervencije su danas potpuno bezbolne, zahvaljujći primeni lokalnih anestetika. Blokiranjem nervnih završetaka, anestezija u odredjenom vremenskom periodu dovodi do utrnulosti određenog dela usne duplje, zuba i mekih tkiva.
-
Koliko je zračenje prilikom snimanja zuba štetno po zdravlje?
Zahvaljujući savremenim rendgen aparatima i tehnologijama snimanja zuba, količina zračenja kojom se organizam izlaže u toku snimanja je svedena na minimum. Zračenje za vreme snimanja zuba manje je od one količine kojoj se izlažemo svakog dana, a koje potiče od sunca i tehnologije (telefoni, računari) koju koristimo.
-
Kućno ili ordinacijsko izbeljivanje zuba, da li je štetno i koliko?
Izbeljivanje zuba se može postići na različite načine.
To je najčešće ordinacijsko izbeljivanje zuba laserom i kućno izbeljivanje zuba korišćenjem folija.
Obe metode su izuzetno efikasne i nisu štetne za zube ukoliko se rade pod kontrolom stomatologa.
Pre odabira metode neophodno je obaviti stomatološki pregled. -
Kako se popunjava prazan prostor u vilici nakon vađenja zuba ?
Prazan prostor koji ostaje nakon vađenja zuba prolazi kroz sve faze zarastanja rane.
Nakon vađenja zuba, u zubnoj alveoli se, po prestanku krvarenja, formira krvni koagulum. Posle par dana, rana postaje beličasta (normalan process zarastanja). Popunjavanje prostora mekim tkivom traje dve nedelje, a tek šest meseci nakon vađenja zuba se obnavlja kost. -
Šta je implant?
Implant je titanijumski vijak (šraf) koji se ugrađuje u alvelarnu kost sa kojom srasta. Čini zamenu za koren izgubljenog zuba i osnov za izradu protetskog rada.
-
Koje su prednosti implanta?
Prednost implantološke terapije su mnogostruke, prvenstveno u biološkom smislu.
Implantom se vraća funkcija kosti a samim tim i funkcija mišića, sprečava se atrofija (propadanje ) kosti, ne bruse se prirodni zubi, poboljšava se funkcija i estetika stomatognatog sistema.
-
Kada se implanti mogu protetski iskoristiti?
Ukoliko se u hirurškoj fazi ugradnje implantata postigne zadovoljavajuća primarana stabilnost implantata, moguće je odmah postaviti protetsku nadoknadu, krunicu ili most.
-
Da li može doći do odbacivanja implantata?
Uz pravilnu indikaciju, dobro planiranje i korektan hirurški postupak, odbacivanje implantata je veoma retka pojava.
Uspešnost implantološke terapije je 97%.Ukoliko su zubni implanti, kao i protetski rad kasnije, izvedeni prema pravilima struke, i ukoliko se pravilno održava higijena implantata, smatra se da implant može doživotno uspešno funkcionisati.
-
Koliko često dolazi do odbacivanja implantata?
Odbacivanje implantata je izuzetno retka pojava.
Uz pravilnu indikaciju, adekvatno napravljen plan terapije, pravilo izveden hirurški postupak, ali i kasnije protetski rad, smatra se da implanti mogu trajati doživotno.
U Centru za digitalnu stomatologiju Magic Dent dajemo doživotnu garanciju na trajnost implantata. -
Da li je ugradnja implantata bolna?
Ugradnja implanta se izvodi uz primenu lokalne anestezije i potpuno je bezbolna za pacijenta.
-
Šta je oseointegracija?
Oseointegracija predstavlja period vrema u kom implant srasta sa alveolarnom kosti, tj. vreme od hirurške postavke implanta u kost do mogućnosti njegovog opterećenja suprastrukturom.
-
Kod kojih osoba je moguće ugraditi implantat?
Vrlo je mali broj oboljenja koje onemogućavaju ugradnju implantata. Ne postoji starosna granica za implantološku terapiju, koja se ne radi kod osoba mlađih od 18 godina, zbog nezavršenog rasta i razvoja viličnih kosti.
-
Koja je razlika između metalokeramičkih i keramičkih krunica?
Osnovna razlika između metalokeramičkih i keramičkih krunica je u materijalu od kojih se izrađuju, ceni i ono što je najbitnije estetskom efektu.
Metalokeramiče krunice u osnovi imaju metal preko kojeg ide keramika, prihvatljive su za rekonstrukciju bočnih zuba, jer im je cena dosta manja nego kod čisto keramičkih krunica.
Keramičke krunice su u celosti izrađene od keramike. Imaju takvu unutrašnju strukturu da propuštaju prirodnu svetlost, pa u potpunosti imaju izgled kao prirodni zubi. -
Posle koliko vremena nakon ugradnje implantata se postavljaju krunice?
Da bi se uradiila protetika na implantima neophodno je da oni srastu sa okolnom kosti (proces osteointegracije). Nakon procesa osteointegracije stavlja se abatment, odnosno suprastruktura koja čini vezu implanta sa krunicom. Implant sme da se optereti žvakanjem tek nakon dva do četiri meseca od njegove ugradnje, u zavisnosti od vilice i kvaliteta kosti!
-
Da li je zub dvojka povezan sa sinusima?
Projekcija vrha korena lateralnog sekutića, ili dvojke, u gornjoj vilici, se ne nalazi u blizini maksilarnog sinusa ( sinusa koji se nalazi u gornjoj vilici ). Vrh tog zuba je bliži podu nosne šupljine, tako da komplikacije zapaljenja na vrhu korena koje se u toj regiji najčešće javljaju su vezane za pojavu otoka, bola i fistule na vrhu korena, neposredno ispod spoljašnjeg dela nosne šupljine.
Postoje, naravno, i sinusi koji se prostiru više nego uobičajeno, pa dolaze i do vrhova korenova gornjih četvorki, premolara, pa čak i delova korenova trojki, ali izuzetno retko. Ukoliko se u projekciji vrhova korenova zuba koji su u kontaktu sa sinusom razvije infekcija, zapanjenje sinusa tog tipa se naziva dentogeni sinuzit. On je najčešći kod prvih i drugih kutnjaka gornje vilice.
Ukoliko sve ove faktore uzmemo u obzir, mogućnost pojave sinuzitisa usled infekcije na vrhu lateralnog sekutića je svedena na minimum. Da bismo tačno utvrdili uzrok sinuzita neophodno je uraditi dodatne rendgen snimke,odnodsno 3D snimak gornje vilice. Takodje je neophodno obaviti i klinicki pregled i na taj način ustanoviti stanje svih ostalih zuba i isključiti ih kao razlog nastanka sinuzitisa. -
Uticaj genetike na nastanak i razvoj parodontopatije
Genetika, naučno je potvrđeno, igra značajnu ulogu u nastanku i razvoju parodontopatije. Međutim, ona nije jedini uzročnik. Nepravilan položaj zuba, nedostatak pojedinih zuba, otežano ili loše održavanje oralne higijene su još neki od faktora koji doprinose parodontopatiji. Zavisno od faze u kojoj se nalazi, parodontopatija se može različito tretirati. Najbitinije je da se redovnim posetama stomatologu prati stanje i u skladu sa savetima stomatologa primenjuje adekvatna terapija.
-
Značaj paste za zube u prevenciji karijesa
Neophodno je da pasta za zube, pored svih sastojaka, sadrži fluoride. Najveći broj pasti za zube za odrasle sadrži istu koncentraciju fluorida (1450 ppm). Međutim, pored paste za zube, dobra četkica za zube, kao i pravilna tehnika pranja imaju isti, ako ne i veći značaj u prevenciji karijesa.
-
Alergije na anesteziju
Jedan od osnovnih principa u savremenoj stomatologiji je bezbolna intervencija, odnosno korišćenje anestezije. Anestezija se u stomatologiji koristi svakodnevno. Od popravki zuba, lečenje kanala korena, vađenja zuba, i svih oralno-hiruških intervencija. Anestetici koji se koriste su najčešće na bazi lidocain-a, mepivacain-aarticain-a. Svi anestetici koji se mogu naći na našem tržištu su klinički ispitani, sa višegodišnjom, može se reći i višedecenijskom primenom. Alergijske reakcije na njih su izuzetno retke, ali su svakako moguće. Mogu se manifestovati na različite načine, najčešće su u vidu crvenila, otoka sluzokože ili kože. Veoma je važno reći da je anafilaktička reakcija najkomplikovaniji oblik alergijske reakcije. Svaka stomatološka ordinacija mora da poseduje set medikamenata i opreme za hitnu interveciju, odnosno ukazivanje prve pomoći kod pojave znakova teže alergijske reakcije.
-
Da li se amalgamske plombe i dalje rade?
Amalgamske plombe se više ne rade u Centru za digitalnu stomatologiju Magic Dent, i potpuno su izbačene iz upotrebe zbog brojnih nedostataka koje imaju. U većini zemalja EU su i zakonom zabranjene. Njih su zamenile restaurativni estetski materijali (kompoziti) koji su u poslednjoj deceniji doživeli svoj najveći razvoj.