Pokvareni zubi kod dece, zapravo najčešće karijes mlečnih zuba, su čest problem sa kojim se suočavaju roditelji. Ovaj problem se može javiti u najranijem životnom dobu. Uzroci su nepravilno pranje zuba, neadekvatna ishrana i vrlo često neobaveštenost roditelja o značaju i važnosti održavanja mlečnih zuba.
Saznajte kako da prepoznate, a pre svega kako da sprečite, pojavu pokvarenih zuba kod svog deteta.
Kako nastaju pokvareni zubi kod dece?
Karijes kod dece se brzo stvara i progresivno širi. To se dešava jer je gleđ mlečnih zuba slabije mineralizovana i znatno tanja nego kod stalnih zuba. Zbog ovakvih njihovih karakteristika, često se dešava da je u isto vreme veći broj mlečnih zuba pokvaren. Zato je od izuzetnog značaja da dečiji stomatolog otkrije i sanira kvar na vreme.
Već sa dve godine oko 35% dece razvije bar jedan karijes. Razlozi za ovaku ranu pojavu karijesa su:
- preterana upotreba flašice u kojoj su mleko, mlečna formula, voćni sokovi ili zaslađeni čajevi;
- neadekvatno održavanje oralne higijene.
Ovi faktori dovode do toga da se bakterije koje proizvode kiseline zadržavaju u ustima. Ove kiseline nagrizaju zube i dovode do prvih demineralizovanih promena na zubnoj gleđi kod dece. Karijes se vrlo brzo širi, najčešće zahvatajući prednje površine zuba. Tako nastaju kvarni zubi kod dece.
Kako prepoznati karijes kod dece?
Karijes se uvek razvija postepeno i relativno se lako uočava u nekoj od sledećih faza:
- Kredasto bele promene na zubima su prvi znaci oštećenja gleđi. One se mogu javiti na svim zubima kao posledica delovanja kiselina iz bakterija koje su ostale u ustima.
- Na tim mestima se gleđ demineralizuje, menja boju.
- Potom se javljaju mala udubljenja na površini zubića. Od velikog je značaja uočiti ove promene na vreme kako bi se uklonili demineralizovani delovi gleđi i na taj način se sprečilo dalje širenje karijesa!
- Ukoliko se ne sanira, karijes nastavlja dalje da se širi. Dobija braonkastu boju i zahvata dublje delove zuba. Ovo može dovesti do brojnih komplikacija, kao što su: bol, otok, fistule i infekcije.
Pokvareni zubi kod dece se nekada mogu prepoznati i po simptomima na koje se dete može požaliti. To su najčešće:
- bol u toku žvakanja hrane,
- bol na slatko,
- osetljivost na hladno i toplo.
Nekada se karijes razvija i bez ikakvih simptoma, ali ako se dete požali na njih, treba obavezno posetiti stomatologa.
Da li se mlečni zubi popravljaju?
Vrlo često pitanje roditelja je da li se mlečni zubi popravljaju. Odgovor je: Da!
Pitanje koje često sledi je zašto se popravljaju kada će u nekom trenutku ispasti.
Mlečni zubi zahtevaju sanaciju isto kao i stalni zubi! Karijesne lezije na mlečnim zubima su pune bakterija. Ukoliko se ne saniraju, mogu se javiti brojne komplikacije kao što su:
- bol,
- otok,
- infekcija.
Takođe, ukoliko se te bakterije ostave u ustima, vrlo brzo počnu da naseljavaju stalne zube u toku nicanja i nakon nicanja. To dovodi do nastanka karijesa i na stalnim zubima.
Kako se popravljaju mlečni pokvareni zubi kod dece?
Pokvareni mlečni zubi kod dece se popravljaju na identičan način kao i stalni zubi. Uvek je neophodno ukloniti sav karijes i postaviti odgovarajući lek ili ispun. Popravke mlečnih zuba ponekad mogu da budu i teže nego popravka stalnih zuba. Najvažnije od svega je pripremiti dete na saradnju sa stomatologom. Objasnite svom detetu šta može da očekuje u ordinaciji i uverite ga da neće osetiti nikakav bol.
8 saveta kako da se izbegnu pokvareni zubi kod dece
Preventiva je ključ svega i preduslov za zdrave i lepe zubiće mališana.
Naši osnovni saveti su:
- Prvu posetu stomatologu zakažite odmah po nicanju prvih zubića, kako bi se roditelji uputili u to kako da peru zube i održavaju higijenu usne duplje deteta, i kako bi se stvorile pravilne navike još u najranijem uzrastu.
- Pranje zuba se preporučuje dva puta dnevno, ujutru i uveče.
- Smanjite detetu unos namirnica koje izazivaju karijes. Tu spadaju naravno slatkiši, ali i drugi ugljeni hidrati, kao i zaslađene tečnosti.
- Navikavajte dete na minimalne količine slatkiša, i to ne svakodnevno.
- Izbegavajte bilo kakvu hranu u toku noći nakon što niknu zubi, a posebno mleko i zaslađene tečnosti koje se unose preko flašice (čaj, zaslađena voda, mlečne formule). Noćna ishrana značajno povećava rizik za razvoj karijesa.
- Menjajte četkicu za zube na tri do pet meseci ili kada primetite deformitete vlakana.
- Koristite paste za zube sa fluoridima koje pospešuju mineralizaciju, a čija je koncentracija prilagođena uzrastu deteta.
- Kada dete malo poraste i počne da sarađuje, idite na redovne stomatološke preglede kako bi dete krenulo da stvara naviku da odlazi kod stomatologa, kao i da bi se uočile eventulane promene i sanirale na vreme ukoliko je potrebno.
- Odvedite dete stomatologu na zalivanje fisura kada mu niknu prvi stalni zubi (šestice). U pitanju je kratka i bezbolna procedura kojom se preventivno sprečava nastanak karijesa.
Autor: Dr Branka Matović