Zubobolja je neprijatno iskustvo koje može ometati čoveka u obavljanju svakodnevnih poslova, negativno uticati na naše raspoloženje, kvalitet sna i života. Zašto onda u nekim situacijama trpimo bol i pokušavamo da ga zamaskiramo?
Kao što postoje gušobolja, glavobolja, tako je čest problem i zubobolja.
Zubobolja je, bukvalno prevedeno, bol zuba.
Zbog kojih sve razloga zubi mogu da zabole, kako to prevenirati i u krajnjem slučaju lečiti, saznaćete čitajući ovaj blog.
Zašto nastaje zubobolja?
Krunica zuba se sastoji iz dva čvrsta tkiva – gleđi i dentina – i jednog mekog, unutrašnjeg – zubne pulpe (živca). Ono je bogato vaskularizovano i prožeto nervnim sudovima. Sva tri tkiva se kod zdravog zuba nalaze u idealnoj homeostazi i međusobno se prožimaju.
Zubna pulpa, kada je vitalna, održava čvrstoću i zdravlje zuba. Međutim, karijes i druga oštećenja tvrdih zubnih tkiva, koja narušavaju prethodni balans, dovode do traume pulpe i nastanka najčešćeg problema koji upućuje stomatologu – zubobolje.
Bol u zubu – 4 najčešća uzroka
Najčešći uzroci nastanka bola u zubu su:
- Karijes zuba
- Nekarijesne lezije (erozije)
- Povlačenje desni
- Povrede zuba
1. Karijes zuba, kao što je već opšte poznato, nastaje neadekvatnim održavanjem oralne higijene i zapostavljanjem celokupnog oralnog zdravlja.
Međutim, iako je karijes koji se javlja na površini zuba najčešći uzročnik, bol se može javiti čak i kada on spolja izgleda potpuno zdravo i bez oštećenja. Razlog tome je što kvar može biti skriven, odnosno lokalizovan na mestu na kome se zub naslanja na susedni. U tom slučaju problem može jedino biti detektovan iskusnim okom stomatologa i dodatnim rendgen snimcima.
2. Nekarijesne lezije ili erozije najčešće su rezultat agresivnog pranja zuba zubnim četkicama. Međutim, erozije mogu nastati i:
- prekomernom konzumacijom gaziranih pića,
- prekomernom konzumacijom agruma (pomorandže, limun, grejpfrut),
- škripanjem i stiskanjem zuba noću (bruksizam).
Ukoliko postoji nedostatak jednog ili više zuba u regiji žvakanja hrane, bočnih zuba (kutnjaka i prekutnjaka), preostali zube trpe mnogo veće opterećenje, pa dolazi do odlamanja gleđnih prizmi u vratnom delu, i nastanka erozija.
3. Povlačenje desni je najčešće praćeno bolom zuba, gde se pacijenti žale da do osetljivosti dolazi usled korišćenja hladnih napitaka ili slatkiša.
4. Povrede zuba, nekada i neprimetne, mogu izazvati bol. Prelom zubne krunice ne mora da bude masivan i agresivan da bi se manifestovao u vidu osetljivosti. Nekada čak i nesvesno, ukoliko ste zagrizli nešto malo tvrđe (orašaste plodove, kokice, dvopek), a posebno ako na zubu postoji plomba, može da se desi da dođe do frakture malog dela krunice i da bakterije i ostaci hrane uđu u unutrašnjost zuba, inficiraju zubnu pulpu i izazovu bol.
Ukoliko je došlo do oštećenja zubne gleđi ili dentina, čak i bez prisustva bakterija ili karijesa, javlja se osetljivost zuba na sve spoljne nadražaje.
Pored svih dosad nabrojanih, mogući uzroci bola u zubu su brojni.
Na vama je da posetite stomatologa što pre i sanirate problem!
Kako sprečiti bol u zubu?
Odgovor je krajnje jednostavan:
- Zakažite još danas pregled kod vašeg stomatologa.
- Saznajte sve o zdravlju vaših zuba i postojanju potencijalnih rizika.
- Veoma je bitno i da dobro održavate oralnu higijenu koristeći adekvatna sredstva.
Zubobolja i strah od zubara
Strah od stomatoloških intervencija je često razlog neredovnih poseta i zapostavljanja oralnog zdravlja, te zanemarivanja i maskiranja postojanja bola raznim analgeticima.
Fobije od posete stomatologu najčešće potiču iz ranog detinjstva ili mladosti i u suštini su stečene i iracionalne. Vrlo je važno da ukoliko ih imate, saopštite svom odabranom stomatologu, i zajedno sa njim probate da definišete uzroke, i uz postepen pristup počnete da rešavate svoje stomatološke probleme.
U današnje vreme, uz postojanje vrlo efikasnih anestetika, ne postoji nijedan razlog da stomatološka intervencija ne bude jedno prijatno iskustvo!
Izlečena zubobolja – srećan pacijent!
Koji je pravi lek za zubobolju?
U današnje vreme je teško odoleti brojnim metodama za uklanjanje zubobolje koje se olako preporučuju preko društvenih mreža, ili onima koje se prenose s kolena na koleno u okviru jedne porodice (kao što su mućkanje usta rakijom, stavljanja aspirina na bolan zub itd.).
Međutim, jedino ispravno u slučaju bilo koje neprijatnosti ili bola, je da pozovete stomatologa i zatražite pomoć od stručnog lica.
Ukoliko je potrebno da sačekate određeno vreme do svog zakazanog termina, bol možete ublažiti analgetikom koji imate u kući i koristite ga i u drugim bolnim stanjima. Međutim, da bi se problem trajno i kvalitetno rešio, neophodna je poseta doktoru stomatologije i praćenje uputstava koje vam on preporuči.
Autor teksta: Dr Teodora Mitić